Dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče (DIOP)

DIOP je pracoviště poskytující dlouhodobou intenzivní lékařskou péči spontánně dýchajícím pacientům s tracheostomií, u kterých došlo ke stabilizaci po závažných úrazech s poruchou vědomí. Věnuje se nemocným po neurochirurgických operacích a stavech po zástavě srdce, u nichž se podařilo obnovit životní funkce, ale mají poškozeny mozkové buňky nedostatkem kyslíku.

Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ARIM) Objednat na vyšetření
Telefon
313 513 436
E-mail
padrta@nemorako.cz
Vedení oddělení
MUDr. Jan Seemann
Primář

MUDr. Jan Seemann

Bc. Lenka Kadarová
Staniční sestra

Bc. Lenka Kadarová


Spektrum lékařské péče

Na oddělení DIOP jsou umisťováni stabilizovaní pacienti s apalickým syndromem. Dokud nenabydou plného vědomí, musí jim být věnována speciální komplexní dlouhodobá péče. Sice již nevyžadují umělou plicní ventilaci, potřebují ale nadstandardní péči o dýchací cesty a také výživu, která je jim podávána sondou. Dostávají se jim i vybrané techniky bazální stimulace apod.

Apalický syndrom

Apalický syndrom je soubor příznaků funkčního výpadku mozkové kůry, kdy však zůstává zachována funkce mozkového kmene (fungují nepodmíněné reflexy – například polykací, kašlací). Tento syndrom je charakteristický projevy poruch vědomí a bdělosti – neboli vigility. Pacienti leží v bezvědomí, oči mají otevřené, upřené do prázdna a působí dojmem plného vědomí. Nereagují na slovní výzvy a i přes bdělost nejsou schopni komunikovat s okolím, rozpoznávat a provádět účelné výkony. Nemocní v apalickém syndromu bývají inkontinentní, nejsou schopni přijímat potravu a mají sníženou odolnost proti infekci. Bývá u nich zvýšený svalový tonus, podle postižení mozku nacházíme různé stupně parézy.

Pacienti mívají časté poruchy fyziologického rytmu spánku a bdění nezávisle na denní době. Po určité zátěži upadají do hlubokého spánku, ze kterého je lze probrat na krátkou chvíli silnými podněty.

Často se také objevují orální automatismy, které se projevují špulením nebo otevíráním úst a pomlaskáváním.

Pro nás je velice důležité, abychom mohli našim klientům co nejvíce zpříjemnit pobyt na našem oddělení. Pro co nejlepší péči o vašeho blízkého je nutná i vaše pomoc a spolupráce.

Pro zajištění hygienické péče o tělo vás prosíme o přinesení jeho oblíbených toaletních potřeb (sprchový gel, mýdlo, voda po holení, šampon, zubní pasta, kartáček, holicí strojek, krém, tělové mléko atd.).

Pro lepší zrakovou orientaci a znovuobjevení zrakových vzpomínek u vašeho blízkého můžete přinést rodinné fotografie, fotografie dětí, domácích mazlíčků, auta, fotografie z dovolené nebo oblíbený obrázek, popřípadě malby dětí nebo vnoučat.

Aby se váš blízký lépe orientoval a cítil se dobře, můžete mu přinést i jeho oblíbenou věc (polštářek, brýle, hodinky, talisman, plyšovou hračku, MP3 přehrávač, CD přehrávač a oblíbená CD atd.). Z důvodu omezených prostor na našem oddělení se, prosím, domluvte s ošetřujícím personálem o množství donesených věcí.

Předem děkujeme za pochopení a spolupráci.

Chcete vědět více?

Neváhejte a zeptejte se na cokoliv ...