Tlumení bolesti při porodu

Níže představujeme nabízené možnosti tlumení bolesti.

Text přejat z brožury „Porod nemusí až tak bolet“ od doc. MUDr. Pařízka.

Princip kurzů předporodní přípravy je založen na poznatcích, že strach, napětí a úzkost mění u člověka vnímání bolesti. Předporodní příprava ženám pomáhá v průběhu těhotenství dosáhnout důležitého psychického uklidnění.

Účinnost: do 30 %

Použití zvuků nebo hudby může bez použití léků zmírnit vnímání bolesti. Principem je odvrátit pozornost od bolestivých vjemů během kontrakcí dělohy. Rodička si audiotechniku sama kontroluje a ovládá. K dispozici je CD přehrávač – hudbu si přineste vlastní podle vašich preferencí.

Účinnost: nízká

Koupele, relaxační sprchy, horké nebo studené obklady a termofory přikládané na oblast beder rodičky se začaly opět ve zvýšené míře používat během posledních třiceti let.

Účinnost: nízká

Nalbuphin je léčivý přípravek, který patří do skupiny léků tišících bolest (opioidní analgetika). Používá se ke krátkodobému tišení středně silných až silných bolestí. Je velmi vhodný i pro tlumení porodních bolestí. Lék se může také použít pro léčbu bolesti po císařském řezu nebo i po jiné porodnické operaci. Nalbuphin ne-ovlivňuje dechové centrum matky v takové míře jako ostatní běžně používané přípravky k tišení bolestí s vlastnostmi opioidů (např. Dolsin® čili pethidin). Nemá negativní účinek na hladké svalstvo trávicího a močového traktu, a tak nezpůsobuje zadržování moče ani zácpu (což je při porodu velká výhoda).

Nástup útlumu bolesti závisí na způsobu podání přípravku. Analgezie nastupuje za cca 3–15 min. a účinek trvá 3–6 hod. Dávku je možné po uplynutí této doby i opakovat. Protože nalbuphin oproti jiným opioidům neuvolňuje histamin, nezpůsobuje svědění kůže. V případě doporučeného dávkování nalbuphinu (15–20 mg) se neprokázal významný útlumový účinek na dítě, a to ani v případě kojení. Tyto vlastnosti řadí nalbuphin mezi analgetika velmi vhodná k tišení bolesti v porodnictví.

Účinnost: 50 %

Synonyma: peridurální, extradurální analgezie (český výraz neexistuje). Velmi malé množství místního anestetika se dnes obvykle s další látkou (nejčastěji s opioidem) podává speciální jehlou do epidurálního prostoru. Epidurální prostor je oblast, která leží vně obalů míchy. Zde se načas přeruší vedení bolesti z porodních cest do míchy a následně do centra pro bolest v mozku. Epidurální analgezie dnes patří díky své vysoké účinnosti a bezpečnosti k nejčastěji užívaným metodám porodnické analgezie a je mezi rodičkami na celém světě velmi oblíbená.

Účinnost: 90 %

Inhalační analgezie je vdechování plynu za účelem tlumení bolesti. V dnešní době je u porodu povolena směs 50 % oxidu dusného (N2O, lidově „rajský plyn“) a 50 % kyslíku (O2). Tato inhalační metoda se sedativním, relaxačním a analgetickým účinkem má v porodnictví dlouhou tradici. K inhalaci se používá speciálně konstruovaný tlakový přístroj, který se nazývá ENTONOX.

Účinnost: okolo 30 %

Žijeme ve 21. století a náš životní styl se vyvíjí v mnoha směrech. Stejně tak je tomu i v otázce těhotenství a porodu. K tomu, abyste se mohla po porodu cítit zcela fit, slouží Aniball – balonek k přípravě na porod. Aniball je zdravotnická pomůcka registrovaná ministerstvem zdravotnictví, která sbírá velmi kladné ohlasy a používá se jak u nás, tak v dalších zemích Evropy.

Aniball není jen vymoženost současné moderní doby. K jeho vzniku přispěl fakt, že se podobným způsobem na porod již dlouhá léta připravují ženy ze starých afrických kmenů. K tréninku na porod používají různě vytvarované a velikostně odlišné tykve (kalabasa), které mají stejný účinek jako Aniball, tzn. postupné rozvolňování svalů pánevního dna pro hladší průběh porodu. Dá se tedy říci, že Aniball není inovativní novinkou – jeho používáním se naopak vracíme ke starým zvyklostem, jak porod ulehčit. Jen způsob používání je převeden do dnešní, moderní doby.

Cvičení s Aniballem se doporučuje 3–4 týdny před porodem, kdy se tělo již aktivně připravuje na finální fázi těhotenství. Jednoduše řečeno se díky každodennímu cvičení s touto pomůckou žena připraví na porod tak, že je schopna porodit miminko bez nutnosti nástřihu hráze a dalšího poranění. Každý den, krůček po krůčku, si žena balonek uvnitř pochvy nafukuje podle svých pocitů a možností a snaží se o to, aby s co nejmenší námahou vypudila nafouknutý balonek, který se na konci 3–4týdenního cvičení rovná velikosti obvodu hlavičky novorozeného miminka. Je tedy dostatečně fyzicky i psychicky připravená jít k porodu s vědomím, že zná pocity, které s sebou poslední fáze porodu přináší (pnutí, tlak na konečník, zapojení těch správných svalů při samotném vypuzování novorozence), a díky tomu i mnohem lépe spolupracuje s personálem, který ji porodem provází. Tím se zkracuje i druhá doba porodní. Srovnání porodníků, kteří zažili porody jak s balonkem, tak bez balonku, jednoznačně hovoří o jeho důležité a velice užitečné roli (pro rodičku i pro porodníky).

Nástřih hráze prý nebolí. Strach ze samotného tohoto úkonu asi není potřeba, ale velice často se později kvůli rutinnímu nástřihu hráze objevují u žen problémy s hojením, inkontinencí a sexuálním životem. Třeba budete jedna z těch šťastnějších a nic z výše zmíněných komplikací se vás nebude týkat, ale jistá si být nemůžete… Není tedy lepší všem možným negativním následkům předcházet, než se spoléhat na to, že to nějak dopadne? Toto rozhodnutí již nikdy zpět nevrátíte a mohla byste si to častokrát vyčítat. Pokud tedy ještě nejste rozhodnutá, určitě se nás na cokoli ptejte – moc rádi vám na dotazy odpovíme. Aniball již pomohl stovkám žen, které by si ho koupily znovu…

To není náhoda. Je to důkaz, že používání Aniballu opravdu má smysl! Jednou si řeknete, že to byla jedna z nejlepších investic do vašeho zdraví.

Chcete vědět více?

Neváhejte a zeptejte se na cokoliv ...